Počasie rôznorodé. Hore sneh, dolu blato, chvíľu vietor, chvíľu slnko. Rozhodli sme sa preto otestovať Fatbike a Allmountain modely Haibiku, ako sa budú chovať v rôznorodom prostredí. Vyrážame z Bojnej okolo Mačacej skaly, smer Stará lehota a Bezovec. Fatbike je vybavený motorom Yamaha, Allmnt naopak Boschom CX. Oba sú vybavené 500w výkonnou baterkou. Ako sa bicykle s plášťami ako traktor chovajú na asfalte, v blate, na ľade, v bačorinách a na snehu? A koľko znesú baterky? Na všetkých bajkoch nastavujeme stredový mód. Ani veľa ani málo. Práve mód STD (standard) na Yamahe a TOUR na Bosch CX garantuje, že sa síce nezničíme, ale solídne si mákneme na plánovanom 600 m. prevýšení a temer 30 km trase v “heavy” nepriaznivom teréne.

Už po pár kilometroch si vďaka lesákom zvykáme na skutočné enduro. V mieste ťažieb sú ckylotrasy rozbité ako tankodrom. Práve vďaka ich niekoľko tonovým mechanizmom, ktoré rozbijú roky využívanú cestu na polmetra hlboké oráčiny, v ktorých sa horkoťažko prebrodíte spoznávame čaro širokých plášťov. Sme hore a sme komplet zablatení. Nie je na nás milimeter čistého. A nám je jasné ešte niečo.

Čím širšie tým lepšie.

Áno. Mať elektrický horák a nemať pluskové plášte je chyba. Motor vám pomôže prekonať odpor, ale ten zážitok z jazdy ako na tanku cez všetky možné prekážky je adrenalínový a prudko nákazlivý. Plášte fatbajku – to už je ozajstný traktor. Konár, nekonár, blato, diera, prejdeš všetko. Oproti Allmnt mi prišiel Fatbajk trochu tvrdši na pevných povrchoch. Ale to mohlo byť spôsobené aj tuhším dofúknutím 150 mm zadného tlmiča. Každopáde fatbajk nie je určený pe asfalt. Je to čistý orgazmus na snehu a v teréne. Podotýkam slovo terén, pretože tento bajk naozaj nie je len o snehu ale o fakt náročnom teréne. Po malom čaji na Bezovec už len cesta cez Dolinu späť. V kopcoch som ocenil rýchlu úpravu zdvihu sedlovky. Jeden klik a ťažisko je o 10 cm nižšie.

Keď sme skončili na Bojnej oba displeje Haibikov ukazovali jednu čiarku rezervy výkonu. Yamahový Fatbike naopak neminul ani polovicu kapacity baterky. Žeby na tých Yamaha motoroch predsa niečo bolo?

Fatbike vs Allmnt testovačka v blate i na snehu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.